Kļūstot par vienu no 2022.gada Ziemas Olimpisko spēļu rīkošanas kandidāti, Almati varētu realizēt savu potenciālu, pēc trešdien veiktās inspekcijas atzinis Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) novērtēšanas komisārs Aleksandrs Žukovs.
"Mēs nevaram runāt par Olimpiskajām spēlēm kā par projektu, kas atņem līdzekļus citām sociālajām sfērām. Tomēr ziemas Olimpisko spēļu rīkošana varētu palīdzēt pilsētai realizēt tās potenciālu," sacīja Žukovs.
Almati savu kandidatūru iesniedza jau 2013.gada augustā, tomēr ekonomiskās problēmas, kas galvenokārt ir saistītas ar naftas, Kazahstānas lielākā eksporta produkta, cenu samazināšanos, kļuva par pamatu bažām, ka spēļu rīkošanas izmaksu slogs varētu gulties uz nacionālo budžetu.
Vienīgā Almati konkurente uz Olimpisko spēļu rīkošanu ir Pekina, kurā jau 2008.gadā notika vasaras Olimpiāde.
Kazahstānas valdība uzskata, ka ir iespējams samazināt spēļu izmaksas, rīkojoties saskaņā ar pārbaudes komisijas ieteikumiem.
"Komisijas ieteikumi ir devuši mums iespēju optimizēt resursus, kā arī saprast, ka budžetā atvēlējām pārāk daudz līdzekļu spēļu rīkošanai, kas īstenībā nav vajadzīgs," intervijā AFP atzīmēja valdības priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Kurjukovs.
Pilsēta, kurai būs gods rīkot 2022.gada ziemas Olimpiskās spēles, tiks paziņota 31.jūlijā Kualalumpurā, Malaizijā.
Almati kandidēja arī uz 2014.gada ziemas Olimpisko spēļu rīkošanu, kad zaudēja Sočiem. Tā rīkojusi 2011.gada Āzijas ziemas spēles, bet 2017.gadā aizvadīs pasaules ziemas Universiādi. Tomēr tiek vēstīts, ka Almati kandidatūru neatbalsta Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs, bet aiz tās ir vietējā valdība. Šeit visi pasākumi risinātos 30 kilometru rādiusā ap Olimpisko ciematu.
Kā ziņots, sākotnēji uz Olimpiādes rīkošanu bija sešas kandidātes, bet laika gaitā galvenokārt finansiālu apsvērumu dēļ savus pieteikumus atsauca Zviedrijas galvaspilsēta Stokholma, Polijas pilsēta Krakova un Ļvova Ukrainā, kā arī Norvēģijas galvaspilsēta Oslo.
Arī uz 2018.gada Ziemas Olimpisko spēļu rīkošanu pretendēja vien trīs pilsētas, uzvarot Phjončhanai Dienvidkorejā. Līdz ar to tagad ir kļuvis skaidrs, ka Āzijā tiks aizvadītas divas ziemas Olimpiskās spēles pēc kārtas.