Kā zināms, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma" pagājušajā nedēļā vēstīja, ka pērnā gada beigās trim Latvijas sportistiem konstatētas pozitīvas dopinga analīzes. Sportistu vārdi netiek atklāti, bet informāciju par peldētāja [olympian id="585" name="Jāņa Šaltāna"] pieķeršanu apstiprināja Latvijas Peldēšanas federācija (LPF).
"Negribu sacīt, ka situācija ir kritiska, ja Latvijas kopējo sportistu skaitu salīdzinām ar lielvalstīm, kuras pēdējā laikā tiek minētas dopinga skandālos. Mums ir daži izņēmumi, kas varbūt ir bijuši skaļāki, piemēram, hokejā," uzskata [olympian id="406" name="Tikmers"].
"Tā kā šis ir Olimpiskais gads, viens no jautājumiem darba kārtībā ir tieši situācija antidopinga jomā," teica LOK ģenerālsekretārs. "Standarts, ko esam realizējuši - tā ir 100% sportistu kontrole pirms došanās uz Olimpiskajām spēlēm. Mums tam arī jāatrod papildus nepieciešamie finanšu resursi."
Tikmers pastāstīja, ka nākamais solis varētu būt iniciatīva no LOK izpildkomitejas, lai izskatītu situāciju dopinga jautājumos pie likumdevēja - Saeimas sporta apakškomisijā. Tas ļautu saprast tendences un novērtēt šo situāciju no likumdevēja puses.
"Attiecībā uz likumdošanas iniciatīvām mums ir informācija, kam vajadzīga dziļāka izpēte, par situāciju Eiropas Savienības valstīs, kā šie jautājumi tiek risināti. Domu apmaiņa noteikti būs," norādīja LOK ģenerālsekretārs.
Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien pieņēma grozījumus Krimināllikumā, nosakot kriminālsodu par manipulācijām ar sporta spēlēm, par ko būs iespējams piespriest arī cietumsodu.
Tikmers atzina, ka arī dopinga pārkāpumos varētu piemērot bargākus sodus. "Tādu iespēju neizslēdzu. Kaut gan šeit jāpēta konkrētā situācija Latvijas sportā, nedomāju tikai olimpiskos sporta veidus. Jāpēta cēloņi, kāpēc tas notiek, lai noskaidrotu, kādi līdzekļi ir vajadzīgi un pret kuru no šiem posmiem ir jāpastiprina uzraudzība - kāds piedāvā iegādāties aizliegtās vielas, kāds konsultē," sacīja Tikmers, atzīmējot, ka sportisti saskaņā ar Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) lēmumu ir jau pakļauti disciplinārai atbildībai.
Kā zināms, aizpērn deviņi Latvijas sportisti tika pieķerti dopinga lietošanā un ar šādu statistiku Latvija bija viena no "netīrākajām" valstīm pasaulē.
Pēc Valsts sporta medicīnas centra (VSMC) Antidopinga nodaļas datiem, patlaban astoņiem Latvijas sportistiem ir spēkā esošas diskvalifikācijas. Februāra beigās diskvalifikācija beigsies Latvijas hokeja izlases aizsargam [olympian id="614" name="Ralfam Freibergam"], bet vēl diskvalifikācija ir spēkā Austrim Šaicānam, Viesturam Eidemanim, Artim Šteinam un Oļegam Šarukam (visi - spēka trīscīņa), Kristeram Zeidakam (basketbols), [olympian id="470" name="Edgaram Piksonam"] (biatlons) un Rihardam Nejam (svarcelšana). Tāpat VSMC Antidopinga nodaļas diskvalificēto sportistu sarakstā ir amerikāņu basketbolists Mairs Četmens, kuram aizliegtās analīzes tika konstatētas laikā, kad viņš pārstāvēja Latvijas komandu "Ventspils".