SOK PREZIDENTA TOMASA BAHA VĒSTĪJUMS
Ar globālo Covid-19 pandēmiju mēs visi dzīvojam lielā neziņā. Mēs visi tikai sākam saprast Covid-19 krīzes tālejošās sekas visā pasaulē. Tomēr ir skaidrs, ka šī pandēmija ir būtiski ietekmējusi un ietekmēs visas sabiedrības jomas, arī mūs visus sporta pasaulē.
Vīrusa izplatīšanās pasaulē nozīmēja, ka Olimpiskās spēles Tokijā no 2020.gada bija jāpārceļ uz 2021.gada vasaru, kas bija vēsturisks lēmums, kas tika pieņemts, lai nosargātu sportistu un simtiem tūkstošu cilvēku, kuri ir saistīti ar Tokijas Olimpisko spēļu norisi.
Bez šaubām, pašreizējā veselības krīze izraisīs ilgu un dziļu ekonomisko krīzi, kuras ietekme uz sportu dažādās valstīs atšķirsies. Tas lielā mērā būs atkarīgs arī no tā, cik lielu finansiālo palīdzību valstu valdības piešķirs sporta nozarei, ekonomikas atveseļošanas plāna ietvaros. Tādēļ mums stingri jāpieprasa valdībām novērtēt un godāt sporta milzīgo ieguldījumu sabiedrības veselības aizsardzībā, tā nozīmi sociālajā dzīvē un kultūrā, kā arī tā svarīgo lomu valstu ekonomikā.
Piemēram, nesen veiktais pētījums liecina, ka sports Eiropā dod vairāk nekā divus procentus no IKP, kas padara sportu ekonomiski svarīgāku nekā vairākas tradicionālākas ekonomikas nozares. Tajā pašā pētījumā konstatēts, ka gandrīz trīs procenti no visām darbavietām Eiropā ir saistītas ar sportu. Tāpēc sports ir liels darba devējs.
Šis pētījums, tāpat kā daudzi citi, parāda, ka sportam var būt ne tikai pozitīva sociālā nozīme, bet arī ekonomiska loma, palīdzot pasaulei atgūties no krīzes. Mēs neesam daļa no problēmas, mēs varam būt daļa no risinājuma. Lai to panāktu, valdībām savās ekonomiskajās atbalsta programmās ir jāiekļauj sports.
Vismaz dažās pasaules daļās mēs varam redzēt vairāk nacionālisma, vairāk protekcionisma un rezultātā vairāk politiskās konfrontācijas. Šeit ir jāuzsver mūsu Olimpiskās vērtības - solidaritāte, miers, cieņa vienam pret otru un globālie sporta noteikumi. Dzīvojot un stiprinot solidaritāti, mēs varam parādīt, ka cienīga starptautiskā sadarbība dod labākus un taisnīgākus rezultātus nekā izolācija.
Mums visiem ir jādara viss iespējamais, lai nodrošinātu, ka visas starptautiskā sabiedrība atbalsta Olimpiskās spēles kā “cilvēces vienotības demonstrāciju visā mūsu daudzveidībā”; lai Olimpiskās spēles veidotu tiltus visiem bez jebkādas diskriminācijas; un lai šīs unikālās sporta, kultūras un sabiedriskās spēles būtu ārpus jebkādiem politiskiem vai citiem atšķirīgiem apsvērumiem.
Senie grieķi, kuriem mēs esam parādā Olimpiskās spēles, jau zināja, ka ar katru krīzi rodas izdevība. Izmantosim šo iespēju vienotības un radošuma veidā, lai izkļūtu no šīs krīzes vēl stiprākinekā iepriekš. Pēc Covid-19 pasaulei būs nepieciešams sports, un mēs esam gatavi dot savu ieguldījumu tā veidošanā ar mūsu Olimpiskajām vērtībām.
Dažreiz sports ir vienīgais, kas spēj vienot cilvēkus neatkarīgi no viņu sociālās, politiskās, reliģiskās vai kultūras izcelsmes. Sports ir līme, kas vieno sabiedrību. Šāda vienotība ir vēl svarīgāka citādi dziļi sašķeltās sabiedrībās.
Letter-from-the-IOC-president-to-olympic-movement-eng.pdf